ارتقاء سريع روترهاي سيسكو با استفاده از drag-and-drop

به روزرساني IOS روترها و تهيه پشتيبان از پيكربندي آنها هميشه كار وقت گيري بوده است. هم اكنون با وجود حافظه هاي CF (Compact Flash) و حافظه هاي USB اينكار به آساني و در زمان بسيار كمي انجام مي شود.

در گذشته براي ارتقاء روترهاي سيسكو نياز به دسترسي به يك TFTP يا FTP سرور بود و قبل از انجام اينكار مي بايست پيكربندي ابتدائي براي در دسترس بودن روتر از طريق شبكه بر روي آن اعمال مي شد. بعد از همه اينها بارگذاري چندين مگابايت IOS اطلاعات با توجه به سرعت اتصال به TFTP سرور و حجم IOS مي توانست كار بسيار زمان گيري باشد. در مواردي كه TFTP سرور يا يك لينك WAN با پهناي باند محدود باشد، دانلود يك IOS جديد مي تواند ساعتها طول بكشد. سرورهاي FTP مقداري بهتر هستند چرا كه مي توانند با سرعت بالايي IOS را بارگذاري كنند ولي باز هم چند ده دقيقه طول خواهد كشيد.

امروزه سري جديد روترهاي سيسكو 1800، 2800 و 3800 از كارتهاي حافظه CF استفاده مي كنند كه قابليت بارگذاري در هر Media adapter را دارند و به اين ترتيب به روزرساني IOS مي تواند در عرض چند ثانيه با drag-and-drop انجام شود. سيسكو جديدترين روترهايش را به گونه اي طراحي كرده است كه قادر به خواندن سيستم فايل FAT هستند، به جاي فرمت انحصاري اوليه سيسكو كه حتي قادر به بازيابي فضاي فايلهاي حذف شده نبود مگر اينكه شما دستور زمان گير "squeeze" اجرا مي كرديد. با استفاده از FAT شما مي توانيد كارت CF را در كامپيوتر خود قرار دهيد ( حدود 9 دلار براي يك آداپتور CF USB2.0 ، چنانچه نداشته باشيد) ، IOS قديمي را حذف كنيد و IOS جديد را روي CF كپي كنيد. (drag كنيد). چانچه كامپيوتر شما يك آداپتور USB2.0 داشته باشد شما مي توانيد يك IOS 20 مگابيتي را در چند ثانيه كپي كنيد، در حاليكه با TFTP سرور 10 تا 100 دقيقه طول مي كشد. USB1.1 نيز به TFTP يا FTP سرور ارجحيت دارد. همچنين شما مي توانيد فايل پيكربندي اوليه (Startup Configuration File) را بر روي كارت CF كپي كنيد.

توجه داشته باشيد در حاليكه روتر سيسكو IOS خود را از كارت CF بار مي كند، فايل پيكربندي از روي NVRAM بار مي شود. بنابراين پيكربندي روتر نمي تواندمستقيماً از CF بوت شود. ولي شما مي توانيد فايل پيكربندي را از CF بر روي NVRAM كپي كنيد و همين كار را بالعكس براي پشتيبان گيري از پيكربندي انجام دهيد.

زماني كه فايل پيكربندي روي كارت CF است و روتر با كارت CF كه روي آن قرار دارد بوت مي شود، شما تنها نياز به اجراي دستور كپي فايل زير داريد:

Copy flash:startup-config nvram:startup-config

فرض بر اينست كه فايل پيكربندي قبل از اينكه از كامپيوتر شما به كارت CF كپي شود به اسم Startup-config نامگذاري شده و روتر در مد enable قرار دارد. اين دستور پيكربندي اوليه (startup configuration) را از روي CF بر مي دارد و به NVRAM روتر منتقل مي كند و بعد از ري استارت روتر با اين پيكربندي بوت خواهد شد.

براي انجام عكس اينكار يعني پشتيبان گيري از پيكربندي روتر بر روي كارت CF دستور زير را استفاده مي كنيم:

Copy nvram:startup-config flash:startup-config

اينكار به ويژه در زماني كه نياز به تعويض يك روتر خراب با يك روتر نو كه هيچ پيكربندي ندارد، مفيد است. براي اينكار مي توان به سادگي كارت CF قديمي را در روتر جديد گذاشت و آنرا بوت كرد. زماني كه روتر با پيكربندي پيش فرض بوت شد اولين دستور كپي كه در بالا آمده را اجرا كنيد و روتر را ري استارت كنيد. بعد از بوت شدن روتر كاملاً قابل استفاده است.

علاوه بر پشتيباني از كارت CF روترهاي سيسكو جديد با IOS 12.4 و بالاتر قادر به خواندن كارتهاي حافظه USB نيز هستند. به اين ترتيب مي توان فايلهاي IOS و پيكربندي را بر روي يك حافظه قابل جابجايي پشتيبان گرفت يا بازيابي كرد. از نظر عملي USB همان كارت CF است كه به اسم USBflash شناخته مي شود به جاي flash .

يك نقطه ضعف آداپتور USB اينست كه روتر نمي تواند از روي آن بوت شود. بر خلاف كارتهاي CF در مد RMON سيسكو تشخيص داده نمي شوند. تنها يك روتر بوت شده كه IOS 12.4 يا بالاتر را اجرا مي كند مي تواند از يك آداپتور USB بخواند يا بنويسد. نقطه قوت آداپتورهاي USB اينست كه شما مي توانيد از آنها به عنوان رسانه پشتيبان گيري قابل جابجايي استفاده كنيد در حاليكه كارت CF قابل جابجايي نيست چرا كه روتر بدون آن نمي تواند بوت شود.

سرانجام اين سري جديد روترهاي سيسكو از نظر قيمت نيز مقرون به صرفه هستند چرا كه مجبور نيستيد صدها دلار براي CF يا USBflash مارك سيسكو بپردازيد. به عنوان مثال مي توان آداپتور USB و CF 128 مگابايتي را با حدود 15 دلار يا كمتر خريداري كرد.

by George Ou | Mar 13, 2006

پنجشنبه 15 شهريور 1386  ساعت: 
دفعات بازديد: 8175
تعداد بازديدكنندگان: 7974

پشتيباني مشتريان

دريافت نرم‌افزار

نظرسنجي

از چه ديواره آتشي استفاده مي‌كنيد؟
Cisco PIX

Netscreen

Watchguard

Packet Alarm