شكست پروژه LiMux

بر اساس برنامه سال 2004 در ايالت مونيخ آلمان، تصميم گرفته شد كه كليه سيستم عامل كامپيوترهاي شخصي از ويندوز به Linux تغيير داده شوند. اهميت اين برنامه به اندازه حذف ديوار برلين مهم جلوه مي‌كرد. در ابتدا اين تصميم ارزانتر، سنجيده‌تر و نيز قابل اجرا در مقياس بزرگ پيش بيني مي‌شد. حاميان اين پروژه بازه دستيابي به اهداف پروژه را چند ساله متصور كرده بودند اما پس از گذشت 10 سال تشخيص داده شد كه نمي‌توان در مدت مورد نظر به اين خواسته جامع عمل پوشاند و اهداف پروژه غير قابل حصول مي‌باشد. مسئولين اين برنامه عنوان كردند كه مهم نيست در اين ارتباط با كدام تشكيلات مذاكره مي‌شود، اما همه آنها با سيستم Linux به كار گرفته شده با مشكل رو به رو مي‌باشند. تا سال 2011 گمان مي‌رفت كه آلماني‌ها بتوانند LiMux را بر روي 9000 سيستم راه اندازي نمايد. مشكلات زماني شروع شد كه برخي از كاربران سيستم عامل Linux در هنگام كار در خارج از محدوده شهر براي ارسال و به اشتراك گذاري فايل‌ها با سيستم هاي ديگر با اشكال رو به رو مي‌شدند و هيچ راه حلي براي رفع مشكل وجود نداشت.

باور و ايده كلي اين بود كه راه اندازي و تنظيمات Linux ارزانتر از راه حل‌هاي Microsoft مي‌باشد زيرا نيازي به پرداخت پول براي لايسنس نخواهد بود، اما چيزي كه مونيخ عملاً تجربه كرد بر عكس اين بوده و اين عمليات بسيارگران تمام مي‌شود.

سوال اينست: چرا گران‌تر؟

جواب اينست كه مسئولين شهر مونيخ مجبور به استخدام برنامه نويسان حرفه‌اي جهت عملياتي كردن نيازمندي‌هاي گوناگون پيش بيني نشده و مورد نياز كاربران بودند و در نتيجه هزينه بالايي براي نگهداري و تداوم اينكار نياز است. از طرفي محدوديت‌هاي بنيادي سيستم عامل Linux عملاً چالش‌هاي اساسي را پيش روي توسعه دهندگان اين برنامه قرار داده است به گونه‌اي كه هم اكنون شهر در حال برگرداندن تمام 9000 دستگاه كامپيوتر به Windows Microsoft مي‌باشد.

تاريخ: چهارشنبه 29 مرداد 1393  ساعت: 

پشتيباني مشتريان

دريافت نرم‌افزار

نظرسنجي

از چه ديواره آتشي استفاده مي‌كنيد؟
Cisco PIX

Netscreen

Watchguard

Packet Alarm